Narzędzia
Szukaj
Rejestracja Loguj

Krzysztof Wyszkowski

Profesor Marek Jan Chodakiewicz w Polsce!

Profesor historii, sowietolog, szef Katedry Studiów Polskich im. Tadeusza Kościuszki (The Kosciuszko Chair of Polish Studies) na prestiżowej uczelni podyplomowej Instytut Polityki Światowej (Institute of World Politics) w Waszyngtonie.

Doktorat uzyskał na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, wykładał również na University of Virginia i Loyola Marymount University w Los Angeles.

W latach 2005-2010 był członkiem amerykańskiej prezydenckiej Rady Pamięci Holokaustu (United States Holocaust Memorial Council), powołanym przez prezydenta George’a W. Busha.

Jego zainteresowania badawcze obejmują następujące obszary: historia najnowsza Polski, stosunki polsko-żydowskie w XX wieku, geopolityka ze szczególnym uwzględnieniem obszaru państw byłego bloku sowieckiego, terroryzm, funkcjonowanie służb specjalnych, historia obrony wiary katolickiej i tradycyjnego porządku społecznego (np. wojna w Hiszpanii 1936-1939, powstanie cristeros w Meksyku), historia myśli konserwatywnej.

Wydał m.in. książki: Narodowe Siły Zbrojne „Ząb” przeciw dwu wrogom, Żydzi i Polacy 1918-1955. Współistnienie - Zagłada - Komunizm, Ejszyszki. Pogrom, którego nie było, Zagrabiona pamięć. Wojna w hiszpanii (1936-1939) , Po Zagładzie. Stosunki polsko-żydowskie 1944-1947Mord w Jedwabnem 10 lipca 1941. Prolog, Przebieg, Pokłosie.

W 2012 r. wydał: Między Wisłą a Potomakiem oraz – w języku angielskim – Intermarium: The Eastern borderlands of the West.

Laureat prestiżowej Nagrody im. Józefa Mackiewicza (2003).

Stały publicysta „Tygodnika Solidarność” , „Najwyższego Czasu” i tygodnika „Sieci”, publikuje również w innych polskich tytułach.

 Trasa autorska wokół książki prof. Marka Jana Chodakiewicza „O prawicy i lewicy”, maj-czerwiec 2013 r.:
 
 Warszawa-Praga – spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem pt. „Co to znaczy być dziś Polakiem?”, połączone z promocją jego najnowszej książki „O prawicy i lewicy”, 14 maja, godz. 18, sala kurialna Diecezji Warszawsko-Praskiej, ul. Floriańska 3.
Warka – spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem pt. „Problemy geopolityczne Polski – między Unią Europejską a Rosją”, połączone z promocją jego najnowszej książki „O prawicy i lewicy”, 15 maja, godz. 17.30, Centrum Sportu i Rekreacji, ul. Warszawska 45, sala na piętrze.
Warszawa – spotkanie autorskie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, 17 maja, godz. 17, Warszawskie Targi Książki (Stadion Narodowy, stoisko 183/sektor D18).
Warszawa – spotkanie autorskie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, 18 maja, godz. 15, Warszawskie Targi Książki (Stadion Narodowy, stoisko 183/sektor D18).
Warszawa – spotkanie autorskie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, 19 maja, godz. 13, Warszawskie Targi Książki (Stadion Narodowy, stoisko 183/sektor D18).
Warszawa-Ursus – spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, połączone z promocją jego najnowszej książki „O prawicy i lewicy”, 22 maja, godz. 18, Ośrodek Kultury Arsus, ul. Traktorzystów 14, spotkanie prowadzi red. Stanisław Michalkiewicz.
Lublin – spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem pt. „Dlaczego w Polsce nie ma Ameryki?”, połączone z promocją jego najnowszej książki „O prawicy i lewicy”, 23 maja, godz. 16.30, Aula Duża Wydziały Humanistycznego Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (Plac Curie-Skłodowskiej 4).
Lublin – spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem połączone z promocją jego najnowszej książki „O prawicy i lewicy”, 23 maja, godz. 18.30, sala konferencyjna Hotelu Mercure Lublin Centrum, Al. Racławickie 12.
Wołomin – spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, połączone z promocją jego najnowszej książki „O prawicy i lewicy”, 24 maja, godz. 18, Miejski Dom Kultury, ul. Mariańska 7.
Kraków – spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, połączone z promocją jego najnowszej książki „O prawicy i lewicy”, 27 maja, godz. 16.00, Uniwersytet Ekonomiczny.
Kraków – spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, połączone z promocją jego najnowszej książki „O prawicy i lewicy”, 27 maja, godz. 18.30, siedziba Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, ul. Piłsudskiego 27.
Tarnów – spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, połączone z promocją jego najnowszej książki „O prawicy i lewicy”, 28 maja, godz. 18, Aula im. Jana Pawła II w Starostwie Powiatowym, ul. Narutowicza 38.
Radom – spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, połączone z promocją jego najnowszej książki „O prawicy i lewicy”, 29 maja, godz. 18, Resursa Obywatelska, ul. Malczewskiego 16.
Stargard Szczeciński – spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, połączone z promocją jego najnowszej książki „O prawicy i lewicy”, 31 maja, godz. 18.
Świnoujście – spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, połączone z promocją jego najnowszej książki „O prawicy i lewicy”, 1czerwca, godz. 12.
Szczecin – spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, połączone z promocją jego najnowszej książki „O prawicy i lewicy”, 1 czerwca, godz. 18.
Kołobrzeg – spotkanie w Klubie Gazety Polskiej z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, połączone z promocją jego najnowszej książki „O prawicy i lewicy”, 3 czerwca, godz. 18, Hotel Sand, ul. Zdrojowa 3.
Koszalin – spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, połączone z promocją jego najnowszej książki „O prawicy i lewicy”, 4 czerwca, godz. 17.30, Klub pocztowy „Pod Złotą Trąbką”, ul. Andersa 22 (Poczta Główna, wejście od ul. Racławickiej).
Gdynia – spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, połączone z promocją jego najnowszej książki „O prawicy i lewicy”, 5 czerwca, godz. 17.30, Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33.
Gdańsk – spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, połączone z promocją jego najnowszej książki „O prawicy i lewicy”, 6 czerwca, godz. 18, sala Akwen w siedzibie NSZZ „Solidarność, ul. Wały Piastowskie 24.
Sopot – spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, połączone z promocją jego najnowszej książki „O prawicy i lewicy”, 8 czerwcagodz. 18.
Lębork – spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, połączone z promocją jego najnowszej książki „O prawicy i lewicy”, 8 czerwcagodz. 19, Aula Jana Pawła II przy Sanktuarium św. Jakuba, ul. Basztowa 8.
Katowice – spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, autorem książki „O prawicy i lewicy”, poświęcone amerykańskiemu systemowi politycznemu, 17 czerwca, godz. 17,sala parafialna kościoła św. Piotra i Pawła, ul. Mikołowska 32.
Wrocław – spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, połączone z promocją jego najnowszej książki „O prawicy i lewicy”, 18 czerwca, godz. 18, Sala Czarna Hotelu Tumski, Wyspa Słodowa 10.
Warszawa – spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, połączone z promocją jego najnowszej książki „O prawicy i lewicy”, 19 czerwca, Traffic Club, ul. Bracka, w spotkaniu weźmie również udział prof. Leszek Żebrowski.
 
Marek Chodakiewicz w "O prawicy i lewicy" w tradycyjny dla siebie – naukowy, ale przystępny i precyzyjny – sposób opisuje teorię, historię i praktykę lewicy oraz (znacznie szerzej) prawicy – od Rewolucji Francuskiej, przez kontrrewolucję, klasyków myśli politycznej i rzeczywistość PRL i ruchu antykomunistycznego po dzień dzisiejszy, przedstawiony w perspektywie europejskiej, amerykańskiej i polskiej. Przy okazji wprowadza do obiegu kolejne terminy: kleptokratów „liberałów” czy szantażu antysemickiego, oraz odpowiada na pytanie czy Cywilizacja Zachodnia to rzeczywiście „ciemnogród”? Katechizm prawicy dla osób mniej zaznajomionych z teorią i praktyką myśli i ruchów politycznych, ale również dla prawdziwych politycznych wyjadaczy.
Dr hab. Sławomir Cenckiewicz o książce:
Byłem bardzo młody, kiedy wziąłem do ręki pierwsze wydanie książki „O prawicy i lewicy”. Cechą charakterystyczną publicystyki politycznej i historycznej było nowatorstwo i wola zerwania z tym, co na prawicy archaiczne i niemodernizacyjne. Marek miał inną perspektywę. Nie unieważniając dawnych prawideł, zasad i dorobku naszych mistrzów, potrafił ukazać ich dorobek w zupełnie nowej perspektywie – zarówno przez pryzmat nowych zagrożeń, które szykowała światu lewica, jak również, szczególnie niedocenianej w tamtym czasie, potrzebie profesjonalizacji i patriotycznego coachingu.
 
 
Klub "Gazety Polskiej" Gdańsk II
www.gdanskiklubgp.pl
www.facebook.com/klubgp.gdanskii
Ostatnia aktualizacja: piątek, 17 maja 2013 19:41

Dodajkomentarz

Upewnij się czy wypełniłeś pola oznaczone gwiazdką (*).
Można stosować podstawowe znaczniki HTML.